Upotreba kompenzatora

Kompenzacija istezanja u uskim prostorima

U pravilu kompenzacijski dijelovi cjevovoda kao što su „L“, „Z“ ili  „U“ (lira ) dizajnirani dijelovi razvoda kompenziraju promjene u duljini cijevi. U nekim slučajevima uporaba ovih načina kompenzacije dilatacija nije moguća. Najčešće su to uski instalacioni šahtovi ili skučeni cijevni koridori. U tom slučaju koriste se „kompenzatori“ .  Oni , unutar cijevnog koridora, u potpunasti preuzimaju nastale promjene u duljini.


Najčešći oblik: aksijalni kompenzator

Aksijalni kompenzatori najčešće se koristi za apsorbaciju kretanje cjevovoda duž osi. Dio cjevovoda koji sadrži aksijalni kompenzator  uvijek je ravna vod – nema zavoja ili promjena smjera. Na vanjskim krajevima fiksne točke osiguravaju sigurno i stabilno pričvršćivanje kompenzatora. Između njih su slobodne točke, kompenzator a ispred i iza kompenzatora takozvani klizni nosači. Potonji su posebni nosači koji apsorbiraju samo pokrete u smjeru osi, tako da cjevovod zadržava svoj smjer u osi.

Udaljenost na kojoj nosači moraju biti postavljene od kompenzatora određena je izračunima. 

Ti izračuni koriste se za određivanje sila koje djeluju na fiksne točke,a uzrokovane su kompresijom ili istezanjem cjevovoda i utjecajem samog kompenzatora u ovisnosti o tlaku u cijevi. U cijevi promjera 200/300 milimetara, na primjer, može se razviti nekoliko tona sile pri ispitnom tlaku od pet do šest bara.


Ostale vrste kompenzatora

Pokreti cijevi odvijaju se i u drugim smjerovima. Na primjer lateralni kompenzator koristi se kada se kretanje cijevi odvija ne samo aksijalno, već i bočno. To je slučaj ako se želi nadoknaditi konstrukcijska neusklađenost, cjevovod se postavlja kroz različite dijelove zgrade, dolazi do neravnog tla ili ako osi cjevovoda nisu poravnate.

Angular ili zglobni kompenzator hvata kutne pokrete. Ova vrsta kompenzatora bolje apsorbira kretanje cjevovoda, osobito u velikim cjevovodnim sustavima i visokom tlaku npr.u visokim zgradama, i sprječava sile reakcije pod visokim tlakom.


Prije ugradnje - izračunajte sile na fiksne točke i uzmite u obzir prednaprezanje

Uspješna uporaba aksijalnog kompenzatora zahtijeva precizno planiranje fiksnih i slobodnih točaka. Osnova za to je izračun svih komponenti cjevovodnog sustava i sila koje djeluju kroz njih. Određivanje linearnog širenja kompenzatora ovisi o smjeru i opsegu naprezanja, koji se mora izračunati za cijev, uzimajući u obzir uvjete ugradnje (npr. temperaturu).

Izračunavanje silana  fiksne točke

Nakon odabira kompenzatora naš tehničar rado će vam pomoći u izračunavanju sila fiksne točke, kao i u planiranju fiksnih i slobodnih točaka koje treba koristiti. Da bi se to ispravno postiglo, potrebne su sljedeće informacije o kompenzatoru koje pružaju proizvođači kompenzatora:

  • FDR
  • FE

Osim toga, potrebna je statika cijevi koja pruža informacije o sili trenja cijevi u osloncima (FLR). Na osnovu ovih podatak naš tehničar izračunava sile koje djeluju na fiksne točke (fiksna točkasta sila). Planiran je položaj i dimenzioniranje fiksnih točaka na početku i kraju cjevovoda, kao i broj i položaj slobodnih točaka koje služe kao vodilice.

Profesionalna instalacija: Slijedite upute proizvođača!

Nakon točnog izračuna slijedi profesionalna instalacija. U tu svrhu bitno je slijediti upute proizvođača za ugradnju kako bi se izbjeglo oštećenje kompenzatora i cjevovoda tijekom puštanja u pogon te održao funkcionalan sustav.

Potrebna vam je tehnička podrška za vaš projekt?