
Za ispravno postavljanje čvrstih točaka moraju se uzeti u obzir sljedeći čimbenici
Fiksne i slobodne točke ključne su za stabilno i sigurno postavljanje cjevovoda.
Zbog istezanja ( dilatacije ) cjevovoda povezanih s temperaturom moraju se na odgovarajući način uzeti u obzir i naknadna naprezanja koja time nastaju, a s ciljem sprečavanja oštećenja kao što su naginjanje, uvijanje ili klizanje cijevi.
- Slobodne ( klizne ) točke osiguravaju sigurno ležanje cijevnog sustava i omogućavaju. Kontrolirano istezanje cjevovoda u slučaju temperaturnih promjena. Na taj način sprečavaju su neželjena opterećanja ovjesnih mjesta i prenošenje nastalih sila na nosive konstrukcije.
- Fiksne točke stabiliziraju cjevovod i od njih započinje istezanje cjevovoda. Kontrolirano preuzimaju sile nastale statičkim i dinamičkim opterećenjima. Statička opterećenja su opterećenja nastala težinom samog cjevovoda. Dinamička opterećenje su opterećenja koja nastaju djelovanjem kompenzacijskih elemenata ( kompenzatori,ili „L“ , „U“ i „Z“ kompenzacije ).
Kada je riječ o pravilnom planiranju i ugradnji fiksnih i slobodnih točaka, moraju se uzeti u obzir dva čimbenika: opterećenja koja djeluju na njih i ponašanje usljed diletacije upotrijebljenih materijala.
1. Djelovanje opterećenja
Svaka instalacija mora biti u stanju izdržati različita opterećenja. Da bi ih se moglo ispravno procijeniti, bitno je odrediti sile koje djeluju na cjevovod i ukupnu masu. Potonji se sastoji od težine cijevi plus izolacije i punjenja, tj. tekućine koja se nalazi u cijevi.
Opterećenja i svi utjecaji tlaka moraju se usporediti s maksimalnim preporučenim opterećenjem.
Na taj način isključuju se nedopustive deformacije, a time i potencijalne štete.
Prije početka planiranja treba obavezno obratiti pozornost na preporuke za ugradnju i dodatne informacije proizvođača cijevi.
! Važno: Za projektiranje konstrukcija za pričvršćivanje, maksimalno preporučeno opterećenje pričvršćivanja ne smije se prekoračiti ni pod kojim okolnostima!
Prekidno opterećenje navedeno za pričvršćivanje koristi se samo za procjenu sigurnosti od kvara. Ako su navedena samo prekidna opterećenja, ona se moraju umanjiti pomoću sigurnosnog faktora (S = 1,5 do 3,0).
2. Ponašanje materijala usljed djelovanja topline
Metali i plastika dilatiraju kako se temperatura povećava i ponovno skupljaju kako se temperatura smanjuje. Opseg ove promjene duljine ovisi o materijalu, temperaturnim razlikama i duljini cijevi.
Termički inducirana promjena duljine izračunava se na sljedeći način i treba je obaviti prije ugradnje:
∆L = L • ∆T • α
∆L = Uzdužno dilatranje u mm L = Duljina cjevovoda / dijela cijevovoda u m
∆T = Temperaturna razlika u K α = Koeficijent uzdužnog dilatiranja u mm/m • K
Koeficijenti uzdužnog dilatiranja (α) znatno se razlikuju ovisno o materijalu:
Pod istim uvjetima plastični cjevovodi imaju znatno veća uzdužna dilatiranja od cjevovoda izrađenih od metalnih materijala.
Rezultat
Za tehnički ispravnu uporabu fiksnih i slobodnih točaka potrebna je, još na početku planiranja, precizna analiza očekivanih opterećenja i ponašanja korištenih materijala usljed djelovanja topline.
U ovisnosti o namjeni cjevovoda to je jedini način da se izvede kvalitetan dizajn ovjesa cjevovoda i samo pričvršćenje na nosivu konstrukciju.